Çalıntı Fırçalı Banka Kartından mı korkuyorsunuz? Bu Kombine Şifre Kırma 35.000 Yıl Alır

İngiliz "Günlük Posta", İngiliz en yaygın kullanılan şifrelerin bir saniyeden daha kısa bir sürede kırılabileceğini ve güvenlik uzmanları tarafından kullanılan yöntemle şifre kullanıldığında, bilgisayar korsanlarının açıklığı çözmek için 227 milyon yıl harcadığını bildirmiştir.

Kimlik kartı çalınmasını ya da çalıntı banka kartının çalınmasını istemezsek, ağ güvenliğinde daha fazla atıştırmalık var. Hackerların şifreni ne kadar çabuk çözdüğünü bilmek ister misiniz? İngiliz online perakende elektronik şirketi AO.com teknik uzmanları cevap verdi. 2016'daki uzmanlara göre, 2016 yılına ait istatistiklere göre, klavyede yazılan "qwerty" ve "123123" dahil olmak üzere 10 Britanyanın en sık kullanılan şifreleri 1 saniyeden daha kısa sürede kırılabilir. Bazı insanlar iyi bir kelime seçmek için güvenli olduğunu ve kendi parolanızın olmadığını, örneğin sevgilinizin adını bildiğini düşünür, ancak durum böyle değildir. Sosyal medya kaynaklarından, bilgisayar korsanları, doğum gününüz, evcil hayvan isimleri, büyüdüğünüz yer, tatilinizin en çok keyif aldığınız ve uygun olmayan favori takımınız gibi kişisel bilgilerinizi kolayca izleyebilirler. Doğum günü şifresinden ayrılmış bir süre kullanırsanız, hacker'ların çatlamak için sadece 13 saniyeye ihtiyacı vardır.

Ancak, parolayı belirli bir yönteme göre ayarlarsanız, en fazla 4 trilyon yıl sürebilir. İngiliz İçişleri Bakanlığı'nın siber güvenlik uzmanları, "çay kahverengisi resmi" gibi bir parola oluşturmak için üç ilişkisiz rastgele sözcük seçmenin, bilgisiz bir sözcük kombinasyonu şifre kırıcısı için 35.000 yıla mal olacağını; Eğer ortada bir sayı eklerseniz, 227 milyon yıl önce harcamanız gerekecektir. Yukarıdakilere dayanarak, özel sembollerle, çatlama zamanı, bu kodun ölümsüzleştirilmesine eşdeğer 4 trilyon yıla çıkacaktır.

Buna ek olarak, uzmanlar da sıkıntı olmamasını, e-posta, online bankacılık hesapları ve diğer önemli hesapların farklı bir parola belirlemesini tavsiye etti.


İçerik Oluşturucu Her zaman güvenli ödeme yapın!