Temassız Akıllı Kartlar Nasıl Çalışır?

Temassız akıllı kart sistemleri kontak akıllı kart sistemleri ile yakından ilgilidir. Temas akıllı kart sistemleri gibi, bilgi temassız akıllı kart içinde gömülü bir çip üzerinde saklanır. Bununla birlikte, temaslı akıllı kartın aksine, kart ve okuyucu arasında değiştirilen verinin yanı sıra kartın sağladığı güç, kartların hem manyetik hem de elektromanyetik alanları kullanarak, veri alışverişi yapmanın yanı sıra kontaklar kullanılmadan elde edilir. okuyucu ile.

Temassız akıllı kart, kartın plastik gövdesine (veya anahtarlık, saat veya başka bir belge) gömülü bir anten içerir. Kart okuyucunun elektromanyetik alanına getirildiğinde, karttaki yonga açılır. Yonga açıldıktan sonra, veri aktarımı için kart ve okuyucu arasında bir kablosuz iletişim protokolü başlatılır ve kurulur.

Aşağıdaki dört işlev, temassız bir akıllı kart bir kart okuyucusunun yanına getirildiğinde meydana gelen olayların sırasını yüksek düzeyde tanımlar:

Entegre devreye güç sağlamak için karta enerji transferi (çip)

Saat sinyal aktarımı

Temassız akıllı karta veri aktarımı

Temassız akıllı karttan veri aktarımı

Bu nedenle, kart, istenen frekansın bir elektromanyetik alanın menziline getirildiğinde, kart açılacak ve okuyucuyla iletişim kurmaya hazır olacaktır. Bu SSS'de açıklanan temassız akıllı kartlar ISO / IEC 14443 standardına dayandığından, bu frekans 13.56 MHz'dir ve standart ile uyumlu bir okuyucu yaklaşık 4 inçlik (yaklaşık 10 santimetre) bir aktivasyon alanına (aralık) sahip olacaktır. Diğer bir deyişle, etkin bir şekilde güçlendirilmesi için kartın bir okuyucunun 10 santimetresi içinde olması gerekir; bununla birlikte, okunacak olan kartın iletişim için etkili menzili, okuyucunun gücü, okuyucunun anteni ve kartın anteni gibi bir dizi faktöre bağlı olacaktır.