Akıllı Kart Genel Bakış-Akıllı Kart Okuyucu

Genellikle bir çip kartı olan bir akıllı kart, verileri depolayan ve işleyen bir bellek veya mikroişlemci tipi gömülü bir bilgisayar çipi içeren bir plastik karttır. Bu veriler genellikle değer, bilgi veya her ikisi ile ilişkilendirilir ve kart çipinde saklanır ve işlenir. Kart verileri, bir bilgi işlem sisteminin bir parçası olan bir okuyucu aracılığıyla işlenir. Akıllı kartlarla geliştirilmiş sistemler, sağlık, bankacılık, eğlence ve ulaşım gibi çeşitli kilit uygulamalarda kullanılmaktadır. Tüm uygulamalar, akıllı kartların sağladığı ek özelliklerden ve güvenlikten yararlanabilir. Eurosmart'a göre, dünya çapında akıllı kart gönderileri 2010'da% 10 büyüyerek 5.455 milyar kart olacak. Barkod ve manyetik şerit gibi diğer makine tarafından okunabilir kart teknolojileri tarafından geleneksel olarak sunulan pazarlar, hesaplanan her yatırımcı tarafından her yıl kart hamili tarafından tekrar gözden geçirildiği için akıllı kartlara dönüşüyor.

Uygulamalar

İlk olarak yaklaşık 30 yıl önce Avrupa'da piyasaya sürülen akıllı kartlar, hırsızlığı azaltmak için akıllı telefonlar için depolanmış bir değer aracı olarak öne çıktı. Akıllı kartlar ve diğer çip tabanlı kartlar ilerledikçe, kullanıcılar kredi alımları için ücret kartları ve kağıt yerine kayıt tutma dahil olmak üzere bunları kullanmanın yeni yollarını buldular.

ABD'de tüketiciler, kütüphaneleri ziyaret etmekten bakkal satın almak, sinemaya gitmek, günlük yaşamımıza sıkı sıkıya bağlı kalmak gibi her şey için çip kart kullanıyorlar. Birkaç ABD eyaleti, Motorlu Araçlar Departmanından Elektronik Fayda Transferlerine (EBT) kadar hükümet uygulamaları için devam eden çip kart programlarına sahiptir. Birçok endüstri, GSM dijital cep telefonları ve TV-uydu kod çözücüleri gibi ürünlerinde akıllı kartların gücünü uygulamaya koymuştur.

Neden Akıllı Kartlar

Akıllı kartlar, herhangi bir işlemin rahatlığını ve güvenliğini artırır. Kullanıcı ve hesap kimliğinin kurcalamaya karşı korunmasını sağlarlar. Akıllı kart sistemlerinin, manyetik şerit ve barkod gibi diğer makine tarafından okunabilir kartlardan daha güvenilir olduğu kanıtlanmıştır. Birçok çalışma, kart okuma ömrünü ve çok daha düşük sistem bakım maliyeti maliyetlerini gösteren okuyucuların yaşam kalitesini gösterir. Akıllı kartlar, sanal olarak her tür ağda veri alışverişi için sistem güvenliği açısından önemli bileşenler sağlar. Kullanıcı şifrelerinin dikkatsiz bir şekilde korunmasından sofistike sistem hacklerine kadar çeşitli güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlarlar. Bir kurum veya kuruluş için şifre sıfırlama maliyetlerinin çok yüksek olması, akıllı kartların bu ortamlarda uygun maliyetli bir çözüm olmasını sağlar. Çok işlevli kartlar, ağ sistemi erişimini yönetmek ve değer ve diğer verileri depolamak için de kullanılabilir. Dünya çapında, insanlar şu anda çok çeşitli günlük görevler için akıllı kart kullanıyor:

SIM Kartlar ve Telekomünikasyon

Akıllı kart teknolojisinin en göze çarpan uygulaması, Global Mobil İletişim Sistemi (GSM) standardı kapsamında tüm telefon sistemleri için gerekli olan Abone Kimlik Modülleri (SIM) 'dir. Her telefon, çeşitli şebekelerdeki her bir abonenin haklarını ve ayrıcalıklarını yönetmek için, SIM'de saklanan benzersiz tanımlayıcıyı kullanır. Bu kullanım durumu, her yıl tüketilen tüm akıllı kartların yarısından fazlasını temsil eder. Evrensel Abone Kimlik Modülleri (USIM), GSM, UTMS ve 3G şebeke operatörleri arasında telefon geçişi olarak kimlik boşluğunu kapatmak için de kullanılıyor.

Sadakat ve Saklanmış Değer

Akıllı kartların başka bir kullanımı, müşterileri tekrarlamak için teşvikler izleyen ve sayan özel sadakat programlarıdır. Depolanan değer, nakit paradan daha uygun ve daha güvenlidir. İhraççılar için, float, hiç kullanılmamış olan bakiyeler üzerinde, istenmeyen bakiye ve artıklar üzerinde gerçekleştirilir.

Farklı işletmeler ve POS sistemlerinde sadakat programlarını yöneten çok zincirli perakendeciler için, akıllı kartlar tüm verileri merkezi olarak bulabilir ve izleyebilir. Uygulamalar, ulaşım, park, çamaşırhane, oyun, perakende ve eğlence gibi sayısızdır.

Dijital İçeriğin ve Fiziksel Varlıkların Güvenliğini Sağlama

Bilgi güvenliğine ek olarak, akıllı kartlar yalnızca yetkili kullanıcılara erişimi kısıtlayarak daha fazla hizmet ve ekipman güvenliği sağlayabilir.

Bilgi ve eğlence uydu veya kablo ile evdeki DVR çalara veya kablo kutusuna veya kablolu PC'ye teslim edilir. Servisin ev teslimi, abone erişimi başına akıllı kart ile şifrelenir ve şifrelenir. Dijital video yayın sistemleri zaten akıllı kartları koruma için elektronik anahtarlar olarak benimsemiştir.

Akıllı kartlar, hassas laboratuar ekipmanı ve ilaç, alet, kütüphane kartı, sağlık kulübü ekipmanı vb. Için makine ayarlarının anahtarları olarak da işlev görebilir. Bazı ortamlarda, akıllı kart özellikli SD ve microSD kartlar, dijital içeriği teslim edildiğinden koruyor. mobil el cihazlarına / telefonlarına.

E-Ticaret

Akıllı kartlar, tüketicilerin satın alma için bilgileri güvenli bir şekilde depolamasını ve nakit ödemelerini kolaylaştırır. Tüketicilere sundukları avantajlar şunlardır:

Kart, form doldurma yerine bir fare tıklaması ile erişilebilen kişisel hesap, kredi ve satın alma tercih bilgilerini taşıyabilir.

Kartlar otomatik limit ve raporlama ile harcamaları yönetebilir ve kontrol edebilir.

İnternet sadakat programları, farklı POS sistemleri ile birden fazla satıcıya dağıtılabilir ve kart, puanlar veya ödüller için güvenli bir merkezi depo görevi görür.

Mikro Ödemeler - kredi kartlarıyla ilişkili işlem ücretleri olmadan veya yeniden basım ücretleri gibi nakit için çok küçük miktarlarda nominal ücret ödemek.

Banka Verilmiş Akıllı Kartlar

Dünyanın dört bir yanında, banka kontrollü kooperatifler (Visa, MasterCard, Discover ve American Express), EMV (Europay, MasterCard, VISA) standardı altında milyonlarca akıllı kart çıkardı. Genellikle çip ve PIN kartları olarak adlandırılır; Bunlar, ABD dışında çoğu ülkede banka ihraçları için fiili tür kartlarıdır. Kanada, kısa bir süre önce EMV kartlarına düzenleyici geçişini başlatmıştır. ABD, Kuzey Amerika'da henüz benimsenmemiş olan tek ada olacaktır. Hem kredi hem de banka kartlarıyla artan dolandırıcılık türleri tarafından yönlendiriliyor. Akıllı kartların işlemleri düzenli bir şekilde kanıtladığı kanıtlanmıştır, öyle ki EMV standardı norm haline gelmiştir.

Bankalar, yatırım aracılıkları gibi yeni açılmış piyasalarda rekabete girdikçe, akıllı kartlar üzerinden işlem oranlarını artırmaktadır. Bunun anlamı:

Akıllı kartlar geliştirilmiş güvenlik ile güven artırır. İki Faktörlü Doğrulama, verilerin ve değerin internet üzerinden korunmasını sağlar. Bir kullanıcı adı ve şifre tekrarlayan "Ortadaki Adam" ve "Truva Atları" gibi tehditler ortadan kaldırıldı.

Bu müşteri hizmetlerini geliştiriyor. Müşteriler internet üzerinden hızlı, 24 saat elektronik para transferi için güvenli akıllı kartlar kullanabilirler

Maliyetler azalır: normalde banka çalışanının zamanını ve evraklarını gerektiren işlemler, müşteri tarafından bir akıllı kartla elektronik olarak yönetilebilir.

Sağlık Bilişimi

Sağlık hizmeti verilerinin patlaması, hasta bakımı ve gizlilik güvencelerinin etkinliğini korumak için yeni zorluklar getirmektedir. Akıllı kartlar, acil durum verilerinden fayda durumlarına kadar güvenli, mobil depolama ve hasta bilgilerinin dağıtımı ile bu zorlukların her ikisini de ele alır. Birçok sosyalleşmiş ülke, sağlık ağları için kimlik kartları olarak ve hemen alınabilir bir Elektronik Sağlık Kaydı (EHR) taşıma aracı olarak akıllı kartlar kabul etmiştir. Sağlık hizmetlerinde akıllı kart avantajları şunları içerir:

Hastaların hızlı, doğru tanımlanması; geliştirilmiş tedavi

Sağlayıcı / hasta ziyaretlerinin ve sigorta uygunluğunun doğrulanması yoluyla sahteciliğin azaltılması

Sistemler veya sistemler olmayan siteler arasında veri taşımak için uygun bir yol

Kayıt bakım maliyetlerinin azaltılması

Gömülü Tıbbi Cihaz Kontrolü

Yıllarca, gömülü denetleyiciler, işlevlerinin kalitesini ve kesinliğini yöneten birçok türde makinede bulunmaktadır. Sağlık hizmetlerinde, entegre akıllı kartlar, diyaliz makineleri, kan analizörleri ve lazer göz cerrahisi ekipmanı gibi cihazlarda en iyi ve en güvenli teslimatı sağlar.

Kurumsal ve Ağ Güvenliği

Microsoft Windows, Sun Microsystems (Oracle Corporation'ın bir yan kuruluşu) ve Linux'un tüm yeni sürümlerinde, akıllı kartların kullanıcı adı ve parolaların yerini alacak şekilde yerleştirilmesi için yerleşik yazılım kancaları bulunur. Microsoft, Scard DLL ve Crypto Servis Sağlayıcısı (CSP) etrafında tam bir kimlik platformu oluşturmuştur. Ortak Anahtar Altyapısı'nın (PKI), geniş çaplı konuşlandırılan çalışanlar için gereken güvenliği sağladığını fark eden kuruluşlarla, akıllı kart rozeti yeni standarttır. Akıllı kartların kullanımıyla işletmeler arası Intranetler ve Sanal Özel Ağlar (VPN'ler) geliştirilmiştir. Kullanıcıların, önceden ayarlanmış ayrıcalıklara dayanan belirli bilgilere erişebilmesi için yetkilendirilmiş ve yetkilendirilmiş olabilir. Ek uygulamalar güvenli e-postadan elektronik ticarete kadar uzanır.

Fiziksel erişim

Her türden işletme ve üniversite, tüm çalışanlar ve öğrenciler için basit kimlik kartlarına ihtiyaç duyar. Bu kişilerin çoğuna, statülerine göre belirli veri, ekipman ve departmanlara erişim izni verilir. Çok işlevli, mikroişlemci tabanlı akıllı kartlar, erişim ayrıcalıklarına sahip kimlikleri birleştirir ve ayrıca kafeterya ve mağazalar gibi çeşitli konumlarda kullanım için değer depolayabilir. Birçok otel, sadece personel odalarını ve tesislerini güvence altına almak için ISO 7816 tipi kart okuyucularını da kabul etmiştir.

Tüm ABD hükümeti ve birçok şirket, artık tesislerine erişim noktası olarak temassız bir okuyucu ekledi. Bazı şirketler de bu belgeye biyometrik bir bileşen ekledi. Eski sistemler, kapı bekçisi olarak basit bir yakınlık kartı sistemi kullanırlar. Ancak güvenlik gereksinimleri daha da güçlendiğinden ve ISO 14443 standart sistemlerinin maliyeti düştükçe, dünya hızla bu yeni standardı benimsiyor. Bu piyasa değişimi, kısmen ABD hükümetinin zorunlu Kişisel Kimlik Doğrulama (PIV) standardını benimsemesiyle gerçekleşiyor. Bu standart için zengin bir tedarikçi ve birleştirici ekosistem var.

Akıllı kart okuyucu cihaz hakkında bilgi bulmanız gerekiyorsa, lütfen bize ulaşın!