Bilet Otomatı (TVM)

Bilet Satış Otomatı (TVM) olarak da bilinen bilet makinesi , bilet üreten bir otomattır . Örneğin, bilet makineleri tren istasyonlarında tren biletleri , metro istasyonlarında toplu taşıma biletleri ve bazı tramvay duraklarında ve bazı tramvaylarda tramvay biletlerini dağıtmaktadır . Tipik işlem, bilet tipini ve miktarını seçmek ve sonra nakit , kredi / bankamatik kartı veya akıllı kartın bir ödeme yöntemini seçmek için ekran arayüzünü kullanan bir kullanıcıdan oluşur . Bilet veya biletler kullanıcıya basılır ve dağıtılır.

Bilet makinelerinin kullanımını teşvik etmek ve satış görevlilerine olan ihtiyacı azaltmak için, makine fiyatları bazı durumlarda bir bilet kontuarındaki fiyatlardan daha düşük olabilir.

Trenlerin ve şehir içi ulaşım biletlerinin büyük ölçüde onur sistemine (pek çok kişi, denetim müfettişleri veya kondüktörler tarafından uygulanmak suretiyle) faaliyet gösterdiği birçok ülkede, biletlerin doğrulanması için istasyonlarda (veya araçlarda) da makineler bulunmaktadır. Bu, önceden bir bilet satın aldığı ve daha sonra kullanmaya karar verdiği durum içindir. Genellikle, geçerlilik süresini belirlemek için bilet zaman damgalı. Ortak bir sorun, bir biletin hiç olmamış gibi cezalandırılmasının ve cezalandırılmasının unutulmasıdır.

Hizmet dışı olan veya 'sadece kesin değişim' kabul eden bilet makineleri, nakliye sağlayıcıları için kayıplarla sonuçlanır. Örneğin, Melbourne'daki tramvaylardaki bilet makineleri , genellikle daha küçük para mezhepleri (10c, 20c) bilet makinesini tüketen yolcular için daha yüksek bir oran olan 2 ve 50 c jeton kullandıklarında değişiklikten kaçarlar. Bilet makineleri değişmediğinde yolcuların tramvaylarda bilet alması gerekmiyor.

Bu tür makineler genellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmamaktadır. Onur sistemi üzerinde çalışan neredeyse tüm Amerikan toplu taşıma ağları, kullanıcılarının kullanımdan hemen önce bilet almasını bekliyor; Düzenli biniciler, satın alma döneminden önce bu sıkıntıları önleyebilir (genellikle günlük veya tek seferlik bilet satan aynı makinelerde). Son zamanlarda, Metrolink gibi bir dizi bölgesel raylı sistem , en azından bazı bilet türleri için doğrulama makinelerinin kullanımını benimsemiştir.

Bilet makineleri genellikle otoparkta ve aynı zamanda ücretsiz bilet düzenleyenler gibi, örneğin sanal kuyruklar için kullanılır .