Akıllı Kart Nedir

Akıllı kart , genellikle bir veya daha fazla gömülü tümleşik devre içeren, genellikle PVC'den yapılmış esnek bir Plastik Karttır. Akıllı kartlardaki entegre devre genellikle ICC, Akıllı Kart Yongası, Akıllı Çip Modülleri veya Güvenli Mikrodenetleyici (Güvenli MCU) olarak adlandırılırken, akıllı kartlar genellikle akıllı kartlar, çip kartları, IC kartları, ICC veya CPU kartları olarak da adlandırılır.

Akıllı Kartın fiziksel özelliği ISO / IEC 7816-1 (Kimlik kartları - Entegre devre kartları - Bölüm 1: Temaslı Kartlar - Fiziksel özellikler) tarafından belirlenirken, kontakların konumları ve boyutları ISO / IEC tarafından belirtilir. 7816-2 (Tanımlama kartları - Entegre devre kartları - Bölüm 2: Temaslı kartlar - Kontakların boyutları ve yerleri).

İletişim akıllı kartlar normalde herhangi bir pil içermez ve çalışmak için gereken güç, akıllı kart ile ana bilgisayar (örn. Akıllı telefon, bilgisayar, POS) arasında iletişim ortamı olarak görev yapan Akıllı Kart Okuyucusu tarafından sağlanır. Temassız Akıllı Kart Okuyucular kartla fiziksel temasa gerek duymazken, Akıllı Kartlı Akıllı Kart ile en fazla sekiz kontak PIN'i ile iletişim kurun. Karttaki temas pedleri altın kaplıdır ve ikisi de (RFU) normal olarak kullanılmaz.

Kontak panelinin konumu, minimum ve maksimum boyutları ve konumu standartlaştırılırken, temas yastığının düzeni çip üreticisi veya kart satıcıları tarafından serbestçe tasarlanabilir.

Temas pedleri, kapsülleme reçinesine gömülmüş olan son derece ince birleştirme telleri vasıtasıyla çipe bağlanır.

Akıllı kart çipinin yapısının ve paketinin kesit görünümü

Akıllı kartlar, kart içine yerleştirilen çipin türüne ve kartın Kart Okuyucusu ile nasıl değiştiğine göre sınıflandırılabilir. Aşağıdaki çizim sınıflandırmayı açıklamaktadır:

MCU Kartları / Mikroişlemci Kartları

Mikroişlemci Kartları bellek ve mikroişlemci ile bir veya daha fazla silikon entegre devre yongaları içeren bir mikromodül gömer. Mikroişlemci Kartlar veri işleme yeteneklerine sahiptir ve kavramsal olarak, kendi İşletim Sistemlerine (COS), bir Dosya Sistemine ve uygulamalarına sahip bir işletim sistemine eşdeğerdirler. Bir MCU Kartında çoklu uygulamalar yüklenebilir.

Hafıza kartları

Bir Bellek Kartının çipi, verileri EEPROM veya Flash Belleğe saklar ve saklar ancak işlemci yoktur ve bu nedenle işlem yeteneği yoktur. Bellek Kartları manyetik şeritli kartlara güvenli ve popüler bir alternatiftir.

Ekran Kartları

Ekran Kartları, standart çipe ek olarak en az bir pil, ek bir çip ve gizli tuşları veya Tek Kullanım Parolalarını görüntülemek için kullanılan bir LCD ekranı yerleştiren akıllı kartlardır.

Temassız Akıllı Kartlar

Temassız bir akıllı kart entegre devreleri ve en azından radyo dalgaları aracılığıyla terminalle iletişim kuran bir anteni içerir.

Hibrit Kartlar

Hibrit bir kart, iki yongayı bir araya getiren bir akıllı karttır, bir tanesi iletişim arayüzü üzerinden iletişim ve bir diğeri ise temassız arabirim üzerinden iletişim kurmak için kullanılır. Hibrid Kartlar bazen İkiz Kartlar olarak adlandırılır. Halen pazarda olsalar da kullanımları istikrarlı bir düşüş gösteriyor.

Çift Arabirim Akıllı Kartlar

Kombi Kartı olarak da bilinen Çift Arabirim Akıllı Kartı, hem kontağı hem de temassız arayüzü yönetebilen tek bir yongayı bir araya getiren bir tür akıllı karttır.

Çift arabirimli akıllı kartın patlatılmış görünümü.

Çok Bileşenli Kartlar

Çoklu Bileşen Kartları, standart çipe ek olarak bir veya daha fazla elektronik bileşeni, örneğin pil, LCD ekran, parmak izi sensörü içeren akıllı kartlardır.