RFID Etiketi Nedir?

Radyo frekansı tanımlama (RFID) etiketleri, hayvanların tanımlanması, tedarik zincirinde malların takibi, gaz şişeleri ve bira fıçıları gibi varlıkların izlenmesi ve binalara erişimi kontrol etme gibi geniş bir uygulama yelpazesinde kullanılmaktadır. RFID etiketleri, genellikle bir statik sayı (bir ID) ve çipin depolanan sayıyı bir okuyucuya iletmesini sağlayan bir anteni depolayan bir çip içerir. Bazı RFID etiketleri, dinamik verileri depolamak için okuma / yazma belleği içerir. Etiket uygun RF okuyucunun menziline geldiğinde, etiket okuyucunun RF alanı tarafından yönlendirilir ve kimliğini okuyucuya iletir.

RFID etiketleri basit, düşük maliyetli ve genellikle tek kullanımlıktır, ancak bu her zaman tekrar kullanılabilir çamaşır etiketleri gibi değildir. RFID etiketinde veya okuyucuyla iletişim sırasında çok az güvenlik yoktur. Uygun RF frekansını (düşük frekans: 125/134 KHz; yüksek frekans: 13.56 MHz; ultra yüksek frekans: 900MHz) ve protokolü kullanan herhangi bir okuyucu, RFID etiketinin içeriğini iletmesini sağlayabilir. (Bu güvenli bir RFID etiketi içeren araba anahtarları için bu doğru değil unutmayın.) Pasif RFID etiketleri (yani, bir pil içermeyen), bağlı olarak birkaç santim (santimetre) mesafeden birçok metre (metre) mesafeden okunabilir Belirli bir etiketle kullanılan RF alanının frekansı ve gücü. RFID etiketleri aşağıdakileri içeren ortak özelliklere sahiptir:

Uygulamada gereken yatırımı en aza indirmek için düşük maliyetli tasarımlar ve yüksek hacimli üretim.

Birçok uygulamada en az güvenlik, uyumlu herhangi bir okuyucu tarafından okunabilen etiketler. Arabanın anahtarları gibi bazı uygulamalarda, özellikle ateşleme aracını çalıştırmaya başlamadan önce RFID etiketinin doğrulanması için güvenlik özellikleri bulunur.

Barkodla karşılaştırılabilir minimum veri depolama, genellikle etiket oluşturulduğunda bir kez yazılan sabit bir format, okuma / yazma etiketleri mevcut olsa da.

Hızı ve faydayı artırmak için optimize edilmiş okuma aralığı.

RFID kart okuyucu